Światło słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (umożliwia syntezę witaminy D3, zwiększa produkcję serotoniny, reguluje rytm dobowy). Trzeba jednak pamiętać o niepożądanych skutkach ekspozycji na ultrafiolet, który jest częścią widma słonecznego (oparzenia, fotostarzenie skóry, powstawanie zmian nowotworowych). Pod wpływem promieniowania UV może nastąpić także zaostrzenie niektórych chorób skóry.

Kilka zasad bezpiecznego opalania:

  1. Pierwsze opalanie (np. po długiej przerwie zimowej) powinno być bardzo krótkie. Skóra dostaje wówczas impuls i przestawia swój metabolizm do ochrony przed intensywnym nasłonecznieniem.
  2. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stopniowo wydłużać czas kąpieli słonecznych.
  3. W naszej szerokości geograficznej nie należy opalać się między godziną 10.00 a 15.00, kiedy nasilenie promieniowania UVB jest największe.
  4. Należy stosować preparaty przeciwsłoneczne z filtrami dobrane do fototypu skóry. Skórę smarujemy co 2-3 godziny, również w pochmurne dni. Trzeba pamiętać, że samoopalacze i środki brązujące nie dają żadnej ochrony przed promieniowaniem UV.
  5. Przed planowaną kąpielą słoneczną nie powinno się używać perfum i kosmetyków, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych. Reakcje takie mogą wystąpić również po zażyciu niektórych leków, dlatego wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem lub zapoznanie się z ulotką leku.

Pamiętajmy, że dzieci ze względu na mniejsze stężenie melaniny są bardziej narażone na oparzenia słoneczne i powinny przede wszystkim unikać intensywnej ekspozycji na słońce. Konieczna jest odpowiednia odzież ochronna. U dzieci znacznie łatwiej dochodzi do nadmiernego wchłaniania filtrów przez naskórek i dopiero w dalszej kolejności zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów (na przykład z filtrami mineralnymi).

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.