Artykuły 05 stycznia 2015

9 porad, które pomogą zrealizować noworoczne postanowienia

Krystyn Czerniejewski psychiatra
Krystyn Czerniejewski
psychiatra

Z początkiem nowego roku często podejmujemy postanowienia. Niektórzy z nas uwielbiają to – można wyznaczać sobie nowe cele, pozbywać się złych przyzwyczajeń, naprawiać popełnione błędy, uzupełniać uchybienia. Ale zmiana, dążenie do niej jest trudniejsze niż pozostawanie w bezruchu. Potrzeba więcej energii do realizowania zmian. Postanowienia mogą ją generować. Łatwiej powrócić do starych nawyków niż zdobyć się na zmianę.

Pozytywna zmiana jest tym czego najczęściej pragniemy. I choć w codziennej krzątaninie, przeciążeniu obowiązkami musimy niejednokrotnie swoje problemy umieszczać na końcu listy spraw do załatwienia, z nastaniem nowego roku pozwólmy sobie na zajęcie się i sobą.  Nie z egoizmu a z szacunku dla siebie.

Profilaktyka nerwic

  1. Ograniczmy zamierzenia do siebie samych.
  2. Zacznijmy od swej obecnej sytuacji. Częściej udaje się realizować zamierzenia, gdy uświadomimy sobie swoje aktualne położenie, sytuację, to, co lubimy a czego nie, co nam odpowiada a co nie.
  3. Niech to będą nasze własne chęci i dążenia a nie coś, co „należy”, „powinno się”, „trzeba”.
  4. Sprecyzujmy je możliwie dokładanie. Niech to nie będzie chęć osiągnięcia szczęścia, bogactwa, pozycji społecznej. Ale raczej coś ograniczonego i nietrwającego zbyt długo. Np. unikajmy projektów wieloletnich, na całe życie.
  5. Podzielmy realizację tego dążenie na krótsze odcinki czasu np. tygodniowe i postarajmy się sprawdzać osiągnięcia. Powodzenie może mobilizować. Przy ich braku sprawdźmy, co mogliśmy zrobić lepiej.
  6. Załóżmy realistyczne oczekiwania – nie musimy we wszystkim i zawsze osiągać najlepszych wyników. Życie to nie zawody sportowe, w których liczy się tylko pierwsze miejsce we wszystkich poczynaniach.
  7. Postarajmy się o towarzystwo. Łatwiej i pewniej dążyć do celu, gdy się nie jest samotnym podróżnikiem.
  8. Nagrody motywują, a dzięki nim łatwiej będzie nam wytrwać w postanowieniach. Wymyślmy sobie indywidualne premie za wytrwałość.
  9. Kary zniechęcają więc nauczmy się wybaczać sobie niepowodzenia. Realistyczna ocena błędów może nauczyć nas lepszego przygotowania do stawiania celów, mądrzejszych decyzji, wytrwałości.

Czy postanowienia noworoczne mogą wywoływać nerwice?

Uwagi te nazwałem profilaktyka nerwic, gdyż często się zdarza, że niezawinione porażki potrafią wywołać takie destrukcyjne emocje, których opanowanie może przekraczać nasze zwykłe sposoby radzenia sobie. Wówczas porywają nas w wir trudnego do opanowania spadania w bezradność nerwicową.

Lepiej przeto mądrze wybierać by zajść dalej.

Powodzenia!

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.