Artykuły 01 czerwca 2022

Fizjoterapeuta – kim jest i czym się zajmuje?

Filip Heinrich fizjoterapeuta
Filip Heinrich
fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta to osoba posiadająca specjalistyczne wykształcenie medyczne na kierunku fizjoterapii i wykonująca zawód medyczny prawnie uregulowany ustawą o zawodzie fizjoterapeuty. W Polsce, aby móc wykonywać ten zawód należy posiadać prawo wykonywania zawodu, tzw. licencję zawodową. Fizjoterapeuta zajmuje się leczeniem zaburzeń, nieprawidłowości w narządzie ruchu i jego obrębie.

Do niedawna fizjoterapeuci byli kojarzeni z rehabilitacją osób niepełnosprawnych fizycznie i/lub psychicznie. Jednak przez ostatnie kilkanaście lat nastąpił duży rozwój nauk medycznych, a możliwości zastosowania fizjoterapii w leczeniu są znacznie większe niż kiedyś. Jednocześnie zawód fizjoterapeuty na podstawie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty otrzymał status samodzielnego i pełnego odpowiedzialności wobec pacjentów zawodu medycznego.

Fizjoterapeuta czy rehabilitant?

Bardzo często spotykane jest nieprawidłowe nazywanie zawodu fizjoterapeuty mylnie określane rehabilitantem.

Rehabilitacja jest szerokim pojęciem, której zadaniem jest poprawa funkcjonowania, optymalizacja sprawności fizycznej i psychicznej w celu powrotu do satysfakcjonującego życia. Może mieć formę dietetyki, terapii zajęciowej, psychoterapii lub fizjoterapii. Zatem rehabilitację tworzy najczęściej interdyscyplinarny zespół specjalistów różnych dziedzin nauki. Prawidłowa nazwa osoby wykonującej zawód fizjoterapeuty to fizjoterapeuta a nie rehabilitant, ale fizjoterapeuta prowadzi rehabilitację.

Z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Do najbardziej powszechnych dolegliwości pacjentów z jakimi zgłaszają się do gabinetu fizjoterapeuty są: bóle kręgosłupa i stawów obwodowych, kontuzje oraz szereg innych problemów ortopedycznych. Poza powyższym należy zaznaczyć, że powszechnie wśród fizjoterapeutów panuje kierunkowe doszkalanie po studiach. Fizjoterapeuci dzielą się na specjalistów w dziedzinie ortopedii, neurologii, pediatrii i od pewnego czasu uroginekologii. Mimo to na dzień dzisiejszy nie ma kierunkowych specjalizacji jak u lekarzy.

Jakimi metodami leczenia posługują się fizjoterapeuci?

Fizjoterapeuci wykorzystują różne metody terapii podczas leczenia swoich pacjentów. Występuje podział na kinezyterapię, czyli metody leczenia ruchem i fizykoterapię wykorzystującą bodźce fizykalne, np. prądy, promieniowanie świetlne czy krioterapię. Fizjoterapia w prywatnym sektorze ochrony zdrowia znacznie różni się od tej oferowanej przez NFZ. Przede wszystkim stosuje się nowoczesne metody diagnostyki i terapii o wysokiej skuteczności, której niestety nie zaświadczy się w publicznych placówkach. Wśród sporej części społeczeństwa, szczególnie wśród osób nieświadomych zdrowia panuje błędne przekonanie o fizjoterapii. Utożsamiają fizjoterapeutów z masażystami i terapeutami wykonującymi wyłącznie zlecenie lekarskie. Tymczasem fizjoterapeuci posiadają wysokie kompetencje zawodowe, m.in.: ocena funkcjonalna pacjenta, planowanie leczenia fizjoterapeutycznego, czy zlecanie wyrobów zaopatrzenia ortopedycznego.

W celu leczenia pacjentów wykorzystuje się: terapię manualną, trening medyczny, nowoczesny sprzęt do fizykoterapii (INDIBA, fala uderzeniowa i wiele innych), suche igłowanie (DN, Dry Needling), pinoterapia i wiele innych.

Dostęp do fizjoterapii w Polsce

Ilość pacjentów oczekujących na rehabilitację w naszym kraju jest na tyle duża, że niestety termin rozpoczęcia realizacji może wynosić ponad rok. Kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność leczenia fizjoterapeutycznego jest czas rozpoczęcia fizjoterapii od wystąpienia incydentu/objawu. Wcześnie rozpoczęta fizjoterapia pozwala uniknąć niepełnosprawności i poprawić jakość życia pacjentów. Z powodu dużego zapotrzebowania na fizjoterapię prężnie rozwija się rynek prywatnych gabinetów fizjoterapeutycznych, gdzie pacjenci mogą uzyskać szybką i skuteczną pomoc.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.