Artykuły 03 stycznia 2014

Grypa – Jak profesjonalnie przygotować się do obrony (część 1/3)

Magdalena Łapienis laryngolog, laryngolog dziecięcy
Magdalena Łapienis
laryngolog, laryngolog dziecięcy

Grypa to wirusowa choroba zakaźna układu oddechowego. Przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zazwyczaj ostry, powodujący obłożną chorobę, uniemożliwiającą wykonywanie zawodu. Dziś wirus grypy przeważnie nie jest śmiertelny, jednak ignorowanie objawów, niedoleczenie, lub powikłania choroby mogą mieć skutki śmiertelne. Jak skutecznie się przed nią bronić?

Oto kilka rad, na trudne dni z infekcją wirusową:

  1. Należy pozostać w domu. Nie wychodząc do pracy, na dodatkowe zajęcia, jesteśmy bardziej zrelaksowani, wypoczęci, przyjmujemy leki i posiłki regularnie. Takie warunki pozwalają „skupić się” organizmowi na walce z infekcją. Inaczej, może dojść do nadkażenia bakteryjnego, które wymaga znacznie dłuższego i poważniejszego leczenia.

  2. Warto pamiętać, aby nie zarażać innych- zwłaszcza małych dzieci, ludzi starszych i ciężko chorych, których układ odporności działa zdecydowanie słabiej i przeziębienie tych osób, może spowodować zagrożenie ich życia.

  3. W czasie infekcji ważna jest odpowiednia dieta i przyjmowanie dużej ilości płynów (około 2-3 litrów dziennie), gdyż dobrze nawodniony organizm, szybciej zwalcza przeziębienie. Warto oprócz herbaty i wody, zastosować płyny działające przeciwzapalnie i rozgrzewająco-syrop z malin, mleko z miodem i masłem, napar kwiatu lipy lub czarnego bzu lub wodę z cynamonem, imbirem oraz miodem. Dieta winna być lekkostrawna, bez ostrych przypraw.

  4. W początkowym etapie infekcji, warto doprowadzić organizm do spocenia. Pomoże nam w tym: picie dużych ilości gorących płynów, kąpiel w gorącej wodzie, nacieranie pleców i klatki piersiowej olejkami eterycznymi, spirytusem kamforowym, salicylowym bądź stawianie baniek na plecy.

  5. Zalecane jest częste wietrzenie pokoju. Poprawia to komfort oddychania i przyczynia się do zmniejszenia stężenie wirusów w powietrzu. Do nawilżenia można stosować elektryczne nawilżacze lub rozwieszać w pokoju chorego np. mokre prześcieradła. Nie wolno palić papierosów, gdy w mieszkaniu jest chora osoba, gdyż dym tytoniowy nasila podrażnienie i tak już zniszczonej procesem zapalnym błony śluzowej.

  6. Dobrze jest podawać od początku infekcji niesterydowe leki przeciwzapalne (polopirynę, ibuprofen, nurofen). Ograniczają one rozwój procesu zapalnego, działając przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Leków z tej grupy nie wolno stosować u chorych ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, w zaburzeniach krzepnięcia krwi, okresie ciąży i karmienia. Nie wolno dzieciom podawać pochodnych kwasu salicylowego (polopiryny), gdyż grozi to poważnymi powikłania dla ich życia.

  7. Małym dzieciom, starszym osobom i chorym z trudnościami w przełykaniu, lepiej jest podawać leki w formie syropów.

  8. Leki powinniśmy przyjmować w spokoju, na stojąco lub siedząco, aby uniknąć zachłyśnięcia się.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.