Artykuły 29 października 2015

Jak rozpoznać i poradzić sobie z ADHD (cz. 2)

Magdalena Dąbrowska psycholog, psychoterapeuta
Magdalena Dąbrowska
psycholog, psychoterapeuta

Jeśli chodzi o leczenie ADHD wszystko zależy od indywidualnego przypadku, stosuje się zarówno techniki terapii, leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię połączoną z farmakoterapią.

W przypadku samej farmakoterapii badania potwierdzają zmniejszenie symptomów i ograniczenie agresywności i impulsywności dzieci, ale tylko w trakcie podawania leków. W przypadku odstawienia leków symptomy powracają. Niestety leczenie farmakologiczne nie poprawia funkcjonowania w szkole, nie wpływa na lepsze nawiązywanie właściwych relacji interpersonalnych, nie poprawia samokontroli ani samoświadomości, nie buduje poczucia własnej wartości, nie wpływa na tworzenie właściwych sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami czy lękiem.

Co wobec tego robić – jak sobie radzić? (działania i terapie skuteczne w przypadku ADHD)

Ważne jest podejście całościowe, obok lekarstw, dobrze zaplanowanej diety (tak, dieta jest też bardzo istotnym elementem – brytyjskie badania wskazały, że jedzenie słodyczy, chipsów i picie słodkich napojów, w tym gazowanych – wpływa znacząco na pobudzenie).

Najważniejsza jest jednak psychoterapia. Poza tym ważne są również zajęcia psychoedukacyjne, wskazany jest także trening relaksacji, zajęcia ruchowe, treningi komunikacji, budowania umiejętności interpersonalnych oraz rozwiązywania trudnych – konfliktowych sytuacji.

Badania wykazują, że terapia behawioralno-poznawcza jest jedną z najefektywniejszych i najskuteczniejszych metod terapii, najpierw indywidualna, a potem grupowa. Celem tej terapii jest podniesienie samoświadomość, samokontroli, poczucia własnej wartości u osób z ADHD. Udokumentowana jest bardzo wysoka skuteczność nurtu poznawczo-behawioralnego, najnowszymi badaniami zespołu prof. Richarda Davidsona (dyr. Laboratorium Neurobiologii Afektywnej i Laboratorium Obrazowania Czynnościowego Mózgu i Zachowania na Uniwersytecie Wiscinsin w Madison USA).

Badania prowadzone przez profesora wykazały, że systematyczny behavioralno-poznawczy trening zachowania, nie tylko wpływa na polepszenie funkcjonowania dzieci z nadpobudliwością psychoruchową, ale również dzięki dużej plastyczności mózgu powoduje jego trwałe zmiany strukturalne i czynnościowe, które z kolei są gwarancją stałości efektów terapeutycznych.

Jak poprawiać funkcjonowanie osób z ADHD

Praca terapeutyczna pomaga budować motywacje do działania i samodoskonalenia się, jest ważna w tworzeniu relacji interpersonalnych. Podejście poznawczo-behawioralne w terapii dzieci, adolescentów i dorosłych z ADHD jest coraz powszechniejszą formą pomocy. Zwraca się uwagę na jej zalety – między innymi krótkoterminowość, zorientowanie na cel, ustrukturalizowanie, a więc możliwość empirycznej weryfikacji.

Osoby z ADHD są ogromnym wyzwaniem dla rodziców, nauczycieli i całego otoczenia, są tak uciążliwe, że trudno z nimi wytrzymać. Dlatego często nie wierzymy, że są one równocześnie wrażliwe, delikatne, ale też uparte i wytrzymałe. Jednak odpowiednie podejście i praca z nimi sprawiają, że są odważne, nie boją się ryzyka, są zawsze gotowe do szybkiej zmiany strategii działania, potrafią być elastyczne w myśleniu, czułe i lojalne. Otoczenie powinno skupiać się na ich zaletach, nawet jeśli początkowo ich nie dostrzegamy. Chwalmy chorych za nawet drobne, zwykłe rzeczy.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.