Artykuły 05 września 2016

Jak rozpoznać wady wzroku u dziecka?

Grażyna Sarti okulista dziecięcy
Grażyna Sarti
okulista dziecięcy

Wczesne wykrycie nieprawidłowości w widzeniu u dziecka jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala rozpocząć skuteczne leczenie i tym samym zapobiec powstaniu niedowidzenia. Kontrolne badanie okulistyczne należy przeprowadzić jak najwcześniej – nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka, a następnie kontynuować raz do roku.

Należy pamiętać, że dziecko zwykle nie sygnalizuje problemu z ostrością widzenia. Nie jest świadome, że widzi w sposób nieprawidłowy. Jego oko potrafi dostosowywać się do warunków otoczenia – nazywa się to zdolnością akomodacji. Z tego powodu konieczna jest uważna obserwacja jego zachowania przez rodziców.

Istnieją symptomy, które powinny nas zaniepokoić i które sprawią, że umówimy się na wizytę u okulisty. Są to:

  • mrużenie oczu,
  • bóle głowy,
  • zamykanie lub zasłanianie jednego oka,
  • pocieranie oczu,
  • niechęć czytania, pisania, problemy z nauką, oglądaniem telewizji, pisanie z bliskiej odległości.

Wśród wad wzroku wyróżniamy krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) oraz niezborność (astygmatyzm). Stan refrakcji (czyli wady) uwarunkowany jest przez moc rogówki, moc soczewki, głębokość komory przedniej oraz długość osiową gałki ocznej.

U małych dzieci oczy są zwykle nadwzroczne, jednak z wiekiem, kiedy oko rośnie, nadwzroczność zmniejsza się. W przypadku dzieci z krótkowzrocznością, wada wzroku stopniowo narasta, aż do czasu ukończenia wzrastania. Najbardziej przyspieszony wzrost krótkowzroczności przypada na okres dojrzewania, natomiast później proces ten ulega spowolnieniu.

Okulary to nie wszystko

Wraz z ewentualną terapią, którą zaleci lekarz, a która najczęściej polegać będzie na noszeniu odpowiednich okularów korygujących, rodzic może wspomóc wzrok dziecka odpowiednią dietą. Szczególnie ważne dla oczu są produkty zawierające substancje hamujące powstawanie wolnych rodników. Znajdują się one w szpinaku, brokułach, sałacie, natce pietruszki. Jednak najcenniejszym sojusznikiem są dla oczu lubiane przez dzieci czarne jagody.

Jeśli któreś z objawów obserwujecie Państwo u swojego dziecka, warto przeprowadzić odpowiednie badanie, by móc rozpocząć terapię. Wszelkich informacji i pełną diagnozę stawiają lekarze specjaliści w Centrach Medycznych Falck zlokalizowanych w 9 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Krakowie

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.