Artykuły 08 kwietnia 2014

Jak się odchudzać? Dlaczego diety nie działają?

Katarzyna Biłous dietetyk
Katarzyna Biłous
dietetyk

Odkąd rubensowskie kształty wyszły z mody, co roku okres wiosenno – letni otwiera sezon na odchudzanie. Produktem pierwszej potrzeby stają się diety „cud”, których efekty mają pozytywnie zaskoczyć każdego. Niestety, często pomimo początkowych sukcesów w walce z kilogramami, finalnie okazuje się ona całkowitym fiaskiem. Dlaczego tak się dzieje?

Nastawienie – klucz do sukcesu
Odniesienie sukcesu w redukcji masy ciała warunkowane jest przede wszystkim nastawieniem człowieka do tego procesu. Już samo słowo „dieta” wyzwala negatywne uczucia, które utrudniają działanie motywacji. Jeżeli nie istnieją inne czynniki mobilizujące (takie jak operacja, za małe spodnie czy bikini), bardzo ciężko jest zmusić się do proponowanych przez autora diety wyrzeczeń. Co więcej, osiągnięcie wyznaczonego celu nie jest tożsame z jego utrzymaniem. Trudno jest przecież stosować rygorystyczną dietę całe życie.

Dotychczasowe nawyki

Rzadko kiedy człowiek budzi się rano z zamiarem zmiany swojego stylu życia o 180 stopni, a jeszcze rzadziej realizuje go od razu w pełni. Bardzo ciężko jest pozbyć się dotychczasowych nieprawidłowych nawyków (np. jedzenia 2 posiłków dziennie), syndromu „zakazanego owocu” – klasycznego zjawiska podczas odchudzania oraz przekonania, że przejście na dietę to kosztowne i czasochłonne zajęcie. Co zrobić, aby pozbyć się takich myśli?

Potrzeby ludzkiego ciała

Przede wszystkim warto wiedzieć, że odkładająca się tkanka tłuszczowa to nadmiar jedzenia, którego ciało nie potrzebuje do życia. Chcąc osiągnąć, bądź utrzymywać zadowalającą masę ciała należy spełnić jego zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze (białko, tłuszcz i węglowodany), których ilości są różne i indywidualne dla każdego człowieka (zależne są one od płci, wieku, wzrostu, wagi, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia). W myśl zasady „zapomnij o dietach – jedz zdrowo i wybiegaj kalorie” proces redukcji masy ciała powinien stać się nowym, zdrowym etapem w życiu człowieka – a nie jedynie chwilowymi wyrzeczeniami.

Małe kroki – trwały efekt!

Bardzo skutecznym, a przede wszystkim zdrowym i chroniącym przed efektem jo – jo sposobem na zbędne kilogramy jest podążanie metodą małych kroków. Polega ona na powolnym wdrażaniu w życie kolejnych punktów z ogólnie dostępnych zasad zdrowego odżywiania, tak aby stały się one nawykiem. Dzięki przyzwyczajeniu się do pewnych codziennych schematów, głowa pozbawiona jest uporczywych myśli, a zachowania godne pochwały pojawiają się automatycznie. Chodzi tutaj przede wszystkim o ustalenie stałych pór 5 posiłków oraz ustalenie odpowiednich ilości i jakości produktów podczas każdego posiłku. Mając na uwadze, że każdy człowiek prowadzi odmienny styl życia, wszystkie zalecenia dostosowywane są przez dietetyka indywidualnie.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.