Artykuły 05 listopada 2014

Mrożenie migdałków zamiast leczenia operacyjnego?

Stanisław Nitek laryngolog, laryngolog dziecięcy
Stanisław Nitek
laryngolog, laryngolog dziecięcy

Od ponad 4 lat stosuję z powodzeniem nowatorską metodę leczenia nawracających angin ropnych i/lub ropni okołomigdałkowych, gdy leczenie antybiotykami jest mało skuteczne, a zalecaną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie migdałków dla uniknięcia powikłań miejscowych""lub ogólnych takich jak zapalenie stawów (rzs), nabyte wady serca (zapalenie wsierdzia) lub niewydolność nerek z powodu kłębuszkowego zapalenia nerek.

Metoda kriostymulacji migdałków podniebiennych polega na ich ekspozycji na niską ujemną temperaturę przy użyciu sondy kontaktowej i aparatu Cryo-Electric II firmy Metrum Cryoflex (gdzie nośnikiem niskiej temperatury jest podtlenek azotu- znany pod nazwą gazu rozweselającego). Zabieg jest zazwyczaj kilkakrotnie powtarzany w odstępach 2-3 dniowych i trwa po 20-30s dla każdego migdałka. W trakcie kuracji kriostymulacji pacjent odczuwa niewielkie dolegliwości bólowe gardła oraz mogą pojawić się na powierzchni migdałków niewielkie białe naloty włóknika. Sporadycznie występuje w trakcie kuracji infekcja - wówczas z reguły stosuję antybiotykoterapię ogólną i przerywam zabiegi kriostymulacji, które kontynuuję po zakończeniu antybiotykoterapii i objawów infekcji.

Metodę tę zapoczątkował dr Siergiej Dorochov praktykujący obecnie w Niemczech. Dzięki wymianie naukowej we współpracy z firmą Metrum Cryoflex metodę tę przedstawiłem w Szpitalu Dziecięcym w Wilnie na Litwie i od kilku lat stosowana jest również tam z powodzeniem –napisano nawet na ten temat pracę w języku litewskim.

Taki sposób leczenia stanowi alternatywę - zamiast zalecanego w takich przypadkach leczenia operacyjnego - tonsilektomii; W prawie 100% przypadków (ponad 70 pacjentów leczonych tą metodą) uzyskałem pełne wyleczenie – całkowite ustąpienie występowania angin lub sporadyczne występowanie anginy raz w roku lub rzadziej (tylko w kilku przypadkach konieczne było jednak leczenie operacyjne – w jednym przypadku przetrwały ropień wewnątrzmigdałkowy, u dwóch osób wystąpienie anginy ropnej o ciężkim przebiegu);

Kriostymulację wykonuję w ramach programu badawczego we współpracy z Instytutem Reumatologii w Warszawie (zgoda Komisji Bioetycznej)- uzyskałem również obok zdecydowanej poprawy klinicznej pozytywne wyniki w badaniach dodatkowych - poprawa parametrów układu odpornościowego (poziom Interleukiny 6); mam nadzieję że w przyszłości ta metoda ma szanse na upowszechnienie i pozwoli znakomitej większości chorych na nawracające anginy ropne uniknąć bolesnego leczenia operacyjnego.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.