Artykuły 19 sierpnia 2014

Nadmierna potliwość. Jak temu zaradzić?

Joanna Kuschill-Dziurda specjalista medycyny estetycznej, internista, alergolog
Joanna Kuschill-Dziurda
specjalista medycyny estetycznej, internista, alergolog

W upalne dni, w stresujących chwilach. Niezależnie od pogody, pory dnia, sytuacji – zawsze uciążliwa… Wyobraźmy sobie ważne spotkanie biznesowe – jak zwykle jesteśmy dobrze przygotowani, pewni siebie i spokojni o osiągnięcie zamierzonych celów. Przychodzimy punktualnie i wydaje się, że zadbaliśmy o wszystko – czyli sukces murowany. Czy na pewno?

Przywitanie

Witamy naszych partnerów podając rękę i nagle orientujemy się że nasze dłonie są wilgotne – pierwsza refleksja? to na pewno wynik stresu związany z początkiem spotkania – być może nikt nie zauważył, a więc…. kontynuujmy…

Dyskusja

Wszystko idzie po naszej myśli – konsekwentnie przekonujemy do swoich argumentów, dyskusja trwa i temperatura naszego ciała wzrasta – wydaje się, że pozbycie się nakrycia wierzchniego będzie w dobrym tonie i nagle… orientujemy się, że nasza koszula jest mokra…. Chyba jednak pozostaniemy w marynarce.

Efekt

Zaczynamy coraz intensywniej skupiać się na naszym wyglądzie, tracimy to co było naszym atutem – skupienie i pewność siebie. Przykłady takich sytuacji można mnożyć – randka, rozmowa o pracę czy spotkanie towarzyskie w gronie znajomych – pocąc się zawsze czujemy ogromny dyskomfort i skrępowanie.

Konsekwencje takich sytuacji mogą być różne, ale zawsze prowadzą do jednego wniosku – trzeba rozwiązać problem nadmiernej potliwości – pytanie tylko jak?

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, jednak czasami zdarza się, że nasila się sposób uciążliwy i niezwykle krępujący. Problem nadmiernej potliwości dotyczy bardzo wielu osób i nie należy się go wstydzić. Nadmierna potliwość najczęściej występuje w obszarze pach, dłoni lub stóp. Czasami nadmierne pocenie jest efektem choroby ogólnoustrojowej i wymaga dalszej diagnostyki. Jeżeli jednak problem nadmiernej potliwości nie wynika z choroby można mu skutecznie zaradzić.

Przede wszystkim pamiętajmy, że ubrania które nosimy powinny być z naturalnej tkaniny – przewiewne i wygodne (nieobciskające). Co więcej ślady potu są mniej widoczne na ciemnych tkaninach więc wybierając się na ważne spotkanie warto skorzystać z takich elementów garderoby, które pomogą nam w ukryciu naszej dolegliwości. Ważne jednak, aby dolegliwość wyleczyć, a nie tylko kamuflować. Jednym z rozwiązań jest zaopatrzenie się w blokery potowe dostępne w aptekach – ich działanie polega na blokadzie działania gruczołów potowych i w wielu przypadkach może okazać się skuteczne.

Kiedy jednak zależy nam na długotrwałym rozwiązaniu problemu nadpotliwosc z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i wizyta u specjalisty Absolutnym hitem w walce z niechcianym problemem nadmiernego pocenia się są obecnie zastrzyki z toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa – popularnie zwana botoksem – jest neuromodulatorem powodującym zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Zabieg polega na śródskórnych iniekcjach preparatu w obręb miejsc gdzie występuje nadmierne pocenie po wcześniejszym znieczuleniu kremem znieczulającym. Efekt w postaci zahamowania nadmiernej potliwości utrzymuje się przez okres 6 – 9 miesięcy (zdarza się że dłużej). Zabieg zawsze wykonywany jest przez lekarza i poprzedzony konsultacją lekarską.

Przeciwwskazania

Bezwzględne: zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona), nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna; miejscowe zakażenia skóry, ciąża, okres laktacji.

Względne: zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.