Artykuły 01 stycznia 1970

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej - jak przebiega, jak się przygotować

Zespół ZnanyLekarz
Zespół ZnanyLekarz

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej pozwala z dużą precyzją uwidocznić stan narządów wewnętrznych. Jest przy tym znacznie bezpieczniejszy niż choćby tomografia.

Rezonans magnetyczny to badanie o wielu zastosowaniach. Szczególnie przydatny okazuje się w obrazowaniu wnętrza jamy brzusznej i znajdujących się tam narządów - wymaga wtedy jednak zazwyczaj ze strony pacjenta odpowiedniego przygotowania. Nie może też niestety zostać przeprowadzony u wszystkich, choć jest zasadniczo procedurą nieinwazyjną i bardzo bezpieczną. Szczegółowe informacje na temat rezonansu magnetycznego jamy brzusznej znajdziesz w poniższym artykule.

Dowiesz się z niego m. in.:

  • jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego jamy brzusznej,
  • jakie narządy i nieprawidłowości można zobrazować podczas RM jamy brzusznej,
  • gdzie zrobić rezonans jamy brzusznej - i jaka jest jego cena,
  • na czym polega rezonans jamy brzusznej z kontrastem,
  • czy na RM jamy brzusznej trzeba mieć skierowanie,
  • jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na rezonans jamy brzusznej,
  • jak się przygotować do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej,
  • kiedy nie można wykonać tego badania,
  • jak przebiega rezonans magnetyczny jamy brzusznej - krok po kroku,
  • jak długo czeka się na wyniki RM jamy brzusznej.

Rezonans magnetyczny, zwany skrótowo RM lub MRI - od angielskich słów „Magnetic Resonance Imaging”, które oznaczają właśnie obrazowanie rezonansem magnetycznym - wykorzystuje fale radiowe działające w wytworzonym przez specjalną aparaturę silnym polu magnetycznym (więcej pisaliśmy o tym w tekście „Rezonans magnetyczny - na czym polega badanie”). Ani owe fale, ani pole magnetyczne nie są szkodliwe dla ludzkiego organizmu, w przeciwieństwie choćby do promieniowania jonizującego używanego w badaniach takich jak rentgen czy tomografia komputerowa.

RM przeprowadza się więc często u osób, które nie mogą się tym badaniom poddać, np. z uwagi na ciążę albo przyjęcie już zbyt wielu dawek promieniowania w przeszłości. Akurat w przypadku jamy brzusznej rezonans często okazuje się zresztą znacznie bardziej dokładnym narzędziem diagnostycznym. Kolejnym kluczowym wskazaniem do jego wykonania jest zatem wcześniejsze uzyskanie niejednoznacznych wyników innymi metodami (oprócz RTG i tomografii zalicza się do nich także USG).

Co można zbadać dzięki RM jamy brzusznej

Dotyczyć to może praktycznie każdej części ciała. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej - któremu poświęcony jest niniejszy artykuł - skupia się jednak konkretnie na następujących narządach:

  • wątroba,
  • trzustka,
  • śledziona,
  • pęcherzyk żółciowy,
  • żołądek,
  • jelita,
  • moczowody i nerki.

W toku badania wykryć można m. in. torbiele, naczyniaki, ropnie, stany zapalne, polipy i nowotwory. RM wykonuje się ponadto w kontekście schorzeń takich jak bąblowica, przerost, marskość lub stłuszczenie wątroby, cukrzyca (zwiększająca ryzyko raka trzustki), kamica bądź perforacja dróg żółciowych, kamica nerkowa, infekcje układu moczowego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego (ITS), wrzody żołądka czy przerost nadnerczy, a także w przypadku wrodzonych wad narządów.

Rezonans jamy brzusznej pozwala nie tylko diagnozować nieprawidłowości, ale też monitorować zarówno postępy leczenia, jak i ewentualny rozwój samej choroby (np. pojawienie się przerzutów nowotworowych). Do możliwych zastosowań RM zaliczają się także:

  • ocena rozległości domniemanych urazów wewnętrznych,
  • przygotowanie do planowanej operacji,
  • ocena stanu naczyń krwionośnych jamy brzusznej i obecnych w niej węzłów chłonnych,
  • ocena wyników transplantacji.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny jamy brzusznej - i gdzie go wykonać

Istnienie tak dużej liczby wskazań, wysoka dokładność obrazowania i bezpieczeństwo całej procedury sprawiają, że rezonans spokojnie mógłby być badaniem pierwszego wyboru. Zwykle jednak stanowi raczej uzupełnienie szerzej dostępnych badań, takich jak choćby USG. Jest bowiem dość kosztowny, a sprzętem do jego wykonania dysponuje mniejsza liczba placówek. Ich listę, z podziałem na poszczególne miejscowości, znajdziesz pod adresem: Rezonans Jamy Brzusznej. Na stronie można też zarezerwować termin badania oraz porównać ceny. W zależności od placówki za rezonans magnetyczny jamy brzusznej zapłacić trzeba od 200 do niemal 1000 zł, przy czym podanie tzw. kontrastu podnosi stawkę o kolejne 100-200 zł.

Czekasz na badanie w ramach NFZ?
Zobacz, gdzie można zrobić je szybciej! Porównaj ceny placówek w Twojej okolicy i poznaj opinie pacjentów. Przekonaj się, ile to tak naprawdę kosztuje.
Sprawdź terminy: Rezonans Jamy Brzusznej
Nie trać zdrowia na kolejki!
Im szybciej wdrożone leczenie, tym większe szanse na sukces!

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej z kontrastem

Kontrast - inaczej: środek kontrastowy lub środek cieniujący - to specjalna substancja, dzięki której wyniki rezonansu są jeszcze bardziej precyzyjne. Nie zawsze zachodzi konieczność jej zastosowania. Kontrast nie jest potrzebny chociażby w przypadku diagnozowania torbieli, naczyniaków czy ogniskowego przerostu wątroby, a także w obrazowaniu dróg żółciowych i trzustki (tzw. cholangiopankreatografia MR, skrótowo MRCP). Okazuje się za to nieoceniony np. w ocenie nowotworów.

Środek cieniujący przed rezonansem jamy brzusznej podaje się dożylnie, przez założony pacjentowi na początku badania wenflon. Ponieważ tak podany kontrast jest usuwany później z organizmu wraz z moczem, należy się zawczasu upewnić, że nerki osoby badanej funkcjonują prawidłowo, mierząc jej poziom kreatyniny we krwi. W niektórych placówkach takie badanie można wykonać tuż przed RM, inne wymagają przyniesienia aktualnych (tj. zrobionych najlepiej w ciągu ostatniego tygodnia) wyników na rezonans.

Przeczytaj: Rezonans magnetyczny z kontrastem - na czym polega, jak się przygotować

Niezbędne dokumenty

Niezależnie zaś od tego, czy kontrast ma zostać podany, czy nie, mieć ze sobą należy:

  • skierowanie - nie we wszystkich ośrodkach diagnostycznych jest ono obowiązkowe, jednak jeśli badanie ma zostać opłacone ze środków NFZ, okazanie wystawionego przez specjalistę skierowania staje się konieczne;
  • wyniki poprzednich badań obrazowych jamy brzusznej - rezonansu, tomografii, RTG, USG (opis i zdjęcia, które pomogą lepiej zinterpretować wyniki bieżącego RM);
  • pozostałą dokumentację medyczną - wyniki badań laboratoryjnych, cytologicznych lub histopatologicznych, orzeczenia lekarskie, karty informacyjne, wypisy ze szpitala itp.;
  • dokument tożsamości;
  • ewentualnie książeczkę zdrowia dziecka i dowód sprawowania opieki nad nieletnim pacjentem (który musi stawić się na badanie w towarzystwie rodzica lub opiekuna).

Przygotowania do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej

Rezonans jamy brzusznej wymaga przygotowania nie tylko powyższych dokumentów, ale przede wszystkim samego pacjenta. Powinien on pozostawać na czczo, tj. nie spożywać pokarmów przez co najmniej 6 godzin przed badaniem, a na 4 godziny przed nim powstrzymać się także od picia. Przyjmowane stale leki należy zażyć zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Dzień wcześniej warto stosować lekkostrawną dietę i środek przeciw wzdęciom - nawet jeśli rezonans ma zostać wykonany ze względów niedotyczących stricte przewodu pokarmowego. Brak zalegających w nim treści i gazów polepszy widoczność wszystkich obecnych w jamie brzusznej struktur, na które przy okazji RM zawsze dobrze jest rzucić okiem. Lekarz może dodatkowo zalecić użycie środków przeczyszczających i aplikację czopka glicerynowego, zwłaszcza jeśli zobrazowane ma zostać przede wszystkim jelito grube.

Rezonans jamy brzusznej - przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest badaniem zasadniczo bardzo bezpiecznym. Istnieje jednak do niego co najmniej kilka przeciwwskazań. Przed badaniem koniecznie należy więc poinformować nadzorującą je osobę o poniższych okolicznościach:

  • ciąża - zwykle nie wykonuje się RM w pierwszym trymestrze (zob. Rezonans magnetyczny w ciąży);
  • alergia na kontrast - jeśli ma zostać podany;
  • klaustrofobia - w trakcie badania pacjent znajduje się bowiem w oświetlonym i wentylowanym, ale jednak dość wąskim tunelu urządzenia do rezonansu (jeśli miałoby to wywołać np. atak paniki, zastosować można środki uspokajające);
  • wykonana niedawno biopsja badanego narządu - krwiaki i procesy gojenia mogą zaburzać obraz uzyskany w wyniku rezonansu; ten ostatni powinien się więc odbyć nie wcześniej niż 6-12 tygodni od biopsji (dokładny czas zależy od tego, czy była to biopsja cienkoigłowa, gruboigłowa, czy otwarta);
  • wszczepiony rozrusznik serca, neurostymulator, kardiodefibrylator, pompa insulinowa lub implant ślimakowy - silne pole magnetyczne wytwarzane podczas RM zaburza działanie tych urządzeń;
  • obecność tatuaży, metalowych implantów lub ciał obcych - rzeczone pole magnetyczne może spowodować skutkujące uszkodzeniem tkanek przesuwanie się obiektów takich jak śrut, odłamki pocisków, drobinki metalu w barwniku tatuażu, metalowe opiłki w oku (np. u tokarzy czy ślusarzy), szwy, wkładki domaciczne, zaciski i klipsy naczyniowe, implanty stomatologiczne, aparaty ortodontyczne czy endoprotezy.

Większość nowoczesnych elementów celowo umieszczanych wewnątrz ludzkiego organizmu wykonuje się obecnie z materiałów, które nie ulegają namagnesowaniu, nie są więc też przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego. Na wszelki wypadek należy jednak mieć ze sobą dokumentację informującą, z czego dokładnie je zrobiono.

Badanie w Twojej okolicy już jutro? To możliwe!
Porównaj ceny i opinie. Znajdź najlepszą dla siebie ofertę i zarezerwuj termin.
Pokaż: Rezonans Jamy Brzusznej
Uzyskaj diagnozę i rozpocznij leczenie jak najszybciej!

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej - przebieg badania

Metalowe obiekty mogą nie tylko przesuwać się w polu magnetycznym, ale też zaburzać wynik badania. Z tego względu biżuterię, okulary, zegarek, telefon czy portfel* trzeba będzie zostawić przed wejściem do pomieszczenia, w którym ma się odbyć rezonans. Lepiej też nie stosować danego dnia balsamów do ciała mogących zawierać rozświetlające metaliczne drobiny. Warto za to włożyć strój pozbawiony metalowych guzików, suwaków czy sprzączek, tak aby nie musieć zdejmować go do badania.

*Uwaga: portfela nie należy mieć przy sobie nie tylko ze względu na bilon. Chodzi tu też o karty płatnicze, które mogłyby ulec rozmagnesowaniu.

Ubranie powinno być wygodne, jako że od pacjenta wymaga się pozostania w bezruchu przez 20-60 minut. Zostaje on ułożony na specjalnym stole, który wsuwa się następnie do wnętrza wspomnianego tunelu maszyny o cylindrycznym kształcie. Maszyna ta podczas pracy wydawać może głośne dźwięki. Jeśli ktoś ma wrażliwy słuch, zaleca się użycie zatyczek do uszu.

Badanie jest bezbolesne. Nadzorujący je technik radiolog znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, cały czas jednak pozostaje w kontakcie z badaną osobą za pośrednictwem interkomu. Może wydawać jej polecenia, np. dotyczące wstrzymania oddechu w wybranych momentach. Każde poruszenie grozi bowiem rozmazaniem generowanego przez aparaturę obrazu.

Po badaniu

Jeśli rezonans magnetyczny jamy brzusznej nie wymagał podania kontrastu, natychmiast po jego zakończeniu pacjent może się ubrać i powrócić do codziennych czynności (a więc normalnie jeść, pracować czy prowadzić samochód). W przypadku użycia środka cieniującego należy pozostawać na terenie placówki jeszcze przez co najmniej pół godziny, aby upewnić się, że nie doszło do ewentualnych reakcji alergicznych. Oprócz tego tuż po badaniu i w kolejnych dniach trzeba przyjąć dużo płynów w celu jak najszybszego wypłukania kontrastu z organizmu. Osoby, którym podano środki uspokajające z uwagi na klaustrofobię lub niemożność utrzymania ciała w bezruchu, mogą natomiast przez kilka godzin doświadczać m. in. zaburzeń refleksu i koncentracji, nie powinny więc w tym czasie kierować pojazdami.

Jeśli rezonans jamy brzusznej przeprowadzono w trybie ambulatoryjnym, jego wyniki - w postaci zdjęć oraz ich opisu - są do odebrania zazwyczaj po kilku dniach (jeśli zaś procedura odbywa się w ramach hospitalizacji, lekarz ma do nich dostęp znacznie wcześniej).

Przeczytaj: Rentgen (RTG) jamy brzusznej - jak przebiega, jak się przygotować

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.