Artykuły 13 kwietnia 2015

Jak walczyć z trądzikiem w każdym wieku?

Aleksandra Szewczyk dermatolog
Aleksandra Szewczyk
dermatolog

Problem trądziku dotyka nie tylko nastolatków przechodzących okres dojrzewania. To również dolegliwość, która dokucza osobom starszym. Czym różni się trądzik młodzieńczy od tego występującego u osób dojrzałych i jak sobie z nim radzić?

Trądzik jest chorobą skóry dotykającą osoby w różnym wieku. Za powstawanie tych zmian skórnych można winić niezdrowy tryb życia – złe odżywianie, picie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia. Często, za powstawanie trądziku odpowiedzialne są również geny lub niepoprawnie funkcjonująca gospodarka hormonalna.

Nie tylko osoby młode zmagają się z trądzikiem, dotyczy to ludzi w różnym wieku. Warto pamiętać, że ten rodzaj wykwitów znacznie różni się od młodzieńczych wyprysków i zmian skórnych. Wśród osób dorosłych zazwyczaj pojawia się w dolnych partiach twarzy, na brodzie i w okolicach ust. Przyjmuje formę głębokich grudek lub podskórnych guzków. U nastolatków wypryski to zazwyczaj małe i płytkie krosty lub zaskórniki występujące w większych ilościach na całej twarzy, plecach czy dekolcie.

Uciążliwe dolegliwości skórne sprawiają, że wiele dorosłych osób poszukuje skutecznych metod wyleczenia trądziku. Dostępne na rynku kremy antybakteryjne zawierają kwas salicylowy i nadtlenek benzoilu, które skutecznie zwalczają jedynie płytkie, młodzieńcze wypryski. Natomiast nie wyleczą one głębokich zmian skórnych u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają już za sobą.

Obecnie coraz popularniejsze staje się leczenie skóry trądzikowej za pomocą laserów. Zabiegi te są skuteczne, ale wiążą się z wysokimi kosztami, przez co nie są dostępne dla każdego.
Zapytaliśmy znaną poznańską dermatolog, doktor Aleksandrę Szewczyk, od czego zacząć walkę z trądzikiem występującym po okresie dojrzewania, aby kuracja była skuteczna i bezpieczna dla naszego portfela.

Trądzik coraz częściej dotyczy populacji osób dorosłych. W przypadku trądziku pojawiającego u osób w wieku dorosłym (ok. 30 roku życia.) należy wykluczyć zaburzenia hormonalne takie jak hiperandrogenizm czy zaburzenia pracy tarczycy, a także obecność ognisk utajonego zakażenia. Leczenie trądziku w wieku dorosłym nie różni się zasadniczo od leczenia trądziku młodzieńczego, a preparaty miejscowe i leki ogólne dobiera się w zależności od typu trądziku i stopnia nasilenia choroby.

Na występowanie trądziku w starszym wieku może się również składać wiele czynników związanych z dietą czy hormonami. Jeżeli borykamy się z tym problemem zbyt długo, warto zastanowić się nad wizytą u dermatologa-specjalisty, który znajdzie źródło występowania zmian skórnych i podejmie skuteczne leczenie.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.