Artykuły 29 lutego 2016

Leczenie kanałowe – najczęściej zadawane pytania

Marta Zinkow stomatolog, protetyk, specjalista medycyny estetycznej
Marta Zinkow
stomatolog, protetyk, specjalista medycyny estetycznej

Ból zębów w 90% przypadków jest spowodowany problemami z tak zwaną miazgą zęba. Jest to najbardziej wewnętrzna część zęba, składająca się z nerwów i naczyń krwionośnych.

Gdy pojawia się ból zęba, najczęściej świadczy to o zakażeniu bakteriami miazgi zębowej. Stan zapalny miazgi stopniowo doprowadza do jej obumarcia, a bakterie szybko wnikają we wszystkie zakamarki zajmowanej przez nią przestrzeni. Jeżeli na tym etapie nie podejmie się odpowiedniego leczenia, przebywające w tej przestrzeni bakterie i przedostaną się przez korzeń do otaczającej go kości, i tam wywołają stan zapalny.

Czy leczenie jest bolesne?

Przed rozpoczęciem leczenia znieczula się zęba komputerowym znieczuleniem The Wand, dzięki któremu podczas zabiegu pacjenci nie odczuwają bólu i nierzadko podczas zabiegu zasypiają.

Jak przebiega i na czym polega leczenie kanałowe (endodontyczne)?

Leczenie polega na:

– dokładnym usunięciu zakażonej bakteriami miazgi z całej zajmowanej przez nią przestrzeni,
– oczyszczeniu, odpowiednim poszerzeniu i zdezynfekowaniu tej przestrzeni,
– szczelnym zamknięciu tej przestrzeni za pomocą specjalnego materiału wypełnieniowego,
– kontroli jakości leczenia poprzez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Jak można tak dokładnie wykonać zabieg w tak małych przestrzeniach?

Leczenie wykonuje się pod kontrolą stomatologicznego mikroskopu zabiegowego, który obecnie jest standardem podczas leczenia kanałowego.

Mikroskop umożliwia powiększenie zęba nawet 16 razy, dzięki czemu:

– uzyskuje się znakomitą widoczność pola zabiegowego,
– zwiększa się precyzję pracy podczas leczenia kanałowego,
– umożliwia lokalizację oraz opracowanie cienkich i zakrzywionych kanałów korzeniowych, usuwanie złamanych narzędzi, pokonywanie niedrożności w kanale korzeniowym,
– jest pomocny do zdiagnozowania pionowego pęknięcia korony i korzenia zęba, odnalezienia dodatkowego kanału lub jego rozwidlenia, leczenia perforacji wewnątrzkanałowej.

Czy naprawdę leczenie kanałowe wymaga długich wizyt?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem bardzo precyzyjnym i stąd wymaga czasu, szczególnie, gdy w jego trakcie napotka się:

– przestrzenie z miazgą o nieregularnych kształtach, które trudno jest czasem oczyścić specjalistycznymi narzędziami,
– bardzo wąskie przestrzenie, które trzeba specjalistycznymi narzędziami udrażniać,
– złamane narzędzia w przestrzeniach i trzeba je usunąć.

Czy leczenie kanałowe jest zawsze skuteczne?

W przypadku obecności stanu zapalnego pod korzeniem zęba w kości, o sukcesie leczenia można dopiero powiedzieć po 6 – 12 miesiącach. Mniej więcej tyle czasu potrzeba na jego wyleczenie po ostatecznym wypełnieniu kanałów korzeniowych – im większy stan zapalny w kości, tym gojenie wymaga dłuższego czasu.

W 2 – 8% przypadków leczenie kończy się niepowodzeniem i takie zęby wymagają ponownego leczenia kanałowego, leczenia chirurgicznego lub nawet usunięcia. Natomiast w przypadku leczenia zębów ze stanem zapalnym pod korzeniem zęba w kości ryzyko niepowodzenia wzrasta do 14 – 26%.

Czy warto leczyć zęba kanałowo?

Leczenie kanałowe daje możliwość zachowania przez pacjenta na bardzo długi czas zębów, które w innym wypadku powinny być usunięte. Przy dokładnym przeprowadzeniu każdego etapu zabiegu, szczególnie przy braku niespodzianek związanych z nietypowym kształtem przestrzeni zajmowanej przez miazgę zęba, bardzo prawdopodobne jest osiągnięcie sukcesu.

Dlatego dla ratowania zęba zawsze warto podjąć próbę zastosowania leczenia kanałowego. Tym bardziej, że w porównaniu z możliwościami uzupełnienia brakującego zęba, tj. implant czy most, jest to niewątpliwie tańsza metoda leczenia i nie wymagająca interwencji w sąsiednie zęby.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.