Artykuły 05 marca 2015

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Natalia Przybyłek-Król seksuolog, psycholog, psychoterapeuta
Natalia Przybyłek-Król
seksuolog, psycholog, psychoterapeuta

Zaburzenia seksualne to często wstydliwy temat. Wśród przypadłości, które dotykają mężczyzn możemy wyróżnić m.in.: zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, brak ejakulacji, obniżenie popędu seksualnego. Najczęstszą dolegliwością w tym katalogu jest wytrysk przedwczesny – dolegliwość na którą cierpi około 30% panów.

Przedwczesny wytrysk – co to?

Zjawisko wytrysku przedwczesnego występuje wtedy, gdy mężczyzna traci kontrolę nad wytryskiem nasienia. Skutkuje to wystąpieniem ejakulacji przed doznaniem przyjemności seksualnej przez niego i jego partnera/partnerkę. Przedwczesny wytrysk staje się problemem, gdy uniemożliwia parze uzyskania satysfakcji ze stosunku.

Przedwczesny wytrysk to pojęcie bardzo ogólne, które można uszczegółowić przez zastosowanie kryterium faz kontaktu płciowego. Według tego podziału możemy wyróżnić :

  • Wytrysk zbyt przedwczesny, który pojawia się przed rozpoczęciem kontaktu seksualnego (np. podczas pieszczot)
  • Wytrysk przedwczesny, który pojawia się po wprowadzeniu członka do pochwy
  • Wytrysk zbyt wczesny, który następuje po wykonaniu kilku lub kilkunastu ruchów frykcyjnych

Wytrysk przedwczesny może mieć charakter wtórny lub pierwotny. Jeżeli mężczyzna zmaga się z problemem wytrysku przedwczesnego od czasu rozpoczęcia życia seksualnego, mówimy o pierwotnym wytrysku przedwczesnym. Jeśli natomiast problem z kontrolą wytrysku ujawnił się po okresie udanego pożycia seksualnego mamy do czynienia z wtórnym wytryskiem przedwczesnym.

Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Często problemy te mają podłoże psychologiczne. Na kontrole ejakulacji mogą wpływać:

  • Konflikty w relacji partnerskiej
  • Lęk, często związany z oceną sprawności seksualnej
  • Specyficzne cechy osobowości np. narcyzm, perfekcjonizm

Problem przedwczesnego wytrysku nierzadko powoduje wystąpienie mechanizmu „błędnego koła” – pojawiają się myśli negatywne, myśli wymuszające, a także powinnościowe, co powoduje wzrost stresu i lęku, a to z kolei potęguje problem.

Problem przedwczesnego wytrysku może mieć również podłoże somatyczne, ale dzieje się to zdecydowanie rzadziej. Przyczyny somatyczne to np. urazy kręgosłupa, zapalenia gruczołu krokowego, infekcja dróg moczowych czy genetyczna skłonność do przedwczesnej ejakulacji.

Warto pamiętać, że mężczyźni rozpoczynający życie seksualne lub po długiej abstynencji seksualnej nie powinni przejmować się wystąpieniem przedwczesnego wytrysku. Zwykle po uregulowaniu częstotliwości kontaktów seksualnych i nabyciu odpowiedniego doświadczenia problem zostaje rozwiązany.
W przeciwnym wypadku należy warto udać się na konsultację do specjalisty.
Wytrysk przedwczesny można leczyć zarówno poprzez farmaktorapię – leki przeciwlękowe, maści znieczulające żołądź, jak i psychoterapię połączoną z metodami treningowymi.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.