Artykuły 13 listopada 2015

Zalecenia po usunięciu zęba

Beata Matławska stomatolog, protetyk
Beata Matławska
stomatolog, protetyk

Skrzep wypełniający ubytek po zębie jest naturalnym, biologicznym opatrunkiem, jest zatem gwarancją dobrego gojenia.

Aby chronić skrzep i zapobiegać powikłaniom, należy stosować się do poniższych zaleceń:

  1. Tampon zabezpieczający ranę należy wypluć po 30 minutach. W przypadku przedłużającego się krwawienia wymienić tampon na świeży i uciskać kolejne 30 minut. Sączenie krwi może utrzymywać się do 72 godzin. Ochładzanie policzka zimnym okładem  przyspiesza krzepnięcie. W razie krwawienia pulsacyjnego należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
  2. Nie należy jeść i pić do 2 godz. po zabiegu. Potem zaleca się chłodne napoje i pokarmy, wskazana dieta płynna.
  3. Aby uniknąć lub ograniczyć obrzęk, stosować zewnętrznie na policzek zimne okłady (oczywiście nie przesadnie zimne, aby nie dopuścić do odmrożeń (jeżeli lód, to zawinięty w ręcznik).
  4. W dniu zabiegu, w razie bólu, można zażyć tabletkę przeciwbólową np. Ibuprom, Ibuprofen, Nurofen. Nie stosować aspiryny (działa przeciwkrzepliwie).
  5. W dniu zabiegu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
  6. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia i picia alkoholu co najmniej do 2 dni po ekstrakcji. Palenie (także e-papierosy), poza szkodliwym wpływem na cały organizm, niekorzystnie oddziałuje na zęby i śluzówki.
  7. Wskazana kontrola w gabinecie stomatologicznym w następnym dniu po ekstrakcji.
  8. Należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej (myć zęby, omijając ranę, ostrożnie płukać).
  9. Stosować płukanie najwcześniej 24 godziny po ekstrakcji np. naparem z szałwii, kory dębu; alfa implant (preparat złożony, oparty na naturalnych składnikach) albo preparaty z chlorheksydyną, dopiero w następnym dniu po ekstrakcji. Gotowe preparaty do płukania nie mogą zawierać alkoholu! Należy płukać jamę ustną ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzepu (najlepiej trzymając tylko płyn w ustach).
  10. Zakażenie zębodołu rzadko pojawia się w pierwszych 2 dniach po zabiegu. Jeżeli wystąpią objawy, takie jak: podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, ból  promieniujący do ucha, nieprzyjemny zapach i smak z rany, najczęściej w 3 – 4 dniu,  należy się natychmiast skonsultować z lekarzem stomatologiem.
  11. Szwy, jeśli zostały założone, należy usunąć w 7 – 10 dniu po zabiegu.
  12. Podczas usuwania górnych zębów trzonowych, często dochodzi do naruszenia blaszki zatoki szczękowej (z powodu bliskiego sąsiedztwa w/w struktur). Dlatego po ekstrakcji,  stomatolog sprawdza czy nie doszło do uszkodzenia tej blaszki, a co za tym idzie wytworzenia połączenia ustno-zatokowego. Jeśli tak, to zaleca się kichać oraz wydmuchiwać nos przy otwartych ustach. Lekarz zaleci też stosowanie przez kilka dni preparatów obkurczających błonę śluzową nosa (do 4 – 5 dni ).
  13. W razie szczękościsku, do którego może dojść po usunięciu dolnych zębów mądrości, o którym oczywiście należy poinformować lekarza, nie otwierać jamy ustnej na siłę. Należy poczekać aż objaw ograniczonego otwierania szczęk sam ustąpi. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet leczony szczękościsk, ustępuje powoli, w ciągu kilku tygodni.
  14. Wyczuwalne ostre czy twarde twory w okolicy rany są zwykle odkrytymi brzegami kostnymi wyrostka zębodołowego i nie świadczą zwykle o nie usuniętym w całości zębie. Zalecana wizyta u stomatologa w celu skontrolowania procesu gojenia.
  15. Kość w miejscu usuniętego zęba, zwykle ulega zanikowi na wysokość i szerokość. W celu ochrony jej wymiarów (istotnych w implantologii i protetyce) zaleca się wykonanie procedur typu socket preservation (wypełnienie zębodołu np biomateriałem kościozastępczym czy bogatopłytkową fibryną PRF), bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba. Nie jest to postępowanie rutynowe,  więc należy wcześniej ustalić z lekarzem przewidywane procedury podczas zabiegu.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.